ZEBRA VE STOR PERDE

Ölçü alma işlemini
kolaylıkla kendiniz
yapabilirsiniz

Perdelerin estetik görünüm, mahremiyet ve gün ışığını engellemek gibi temel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için doğru ölçülendirilmesi son derece önemlidir.

Günümüzde online mağazalardan perde siparişi vermek isteyen müşterilerimiz, ölçü alma işlemini de kolaylıkla kendileri yapmaktadır.

Zebra perde ve stor perde ölçüsü alımında süreçler birebir aynıdır.

Öncelikle perdenizi nereye takacagınızı belirlemeniz gerekir. Perdenizi duvara, tavana veya çerçeve içine takabilirsiniz ve alacağınız ölçü bu montaj çeşitlerine uygun olmalıdır. Montaj türünüze karar vermek için "Zebra ve stor perde nasıl takılır?” sayfamızda montaj çeşitlerinin ve örnek görselleri inceleyebilirsiniz.
EN ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR?

Montajı duvara veya tavana yapılacak olan perdelerde, en ölçüsü pencere kenarlarının bitiminden itibaren sağdan ve soldan 10'ar cm. fazla alınmalıdır. Bu fazlalık 2 tarafta da uygun boşluk varsa 20'şer cm.'ye kadar arttırılabilir. Böylelikle perde kapalı konumdayken kenarlardan içerinin görünmesi ve gün ışığının içeri girmesi engellenmiş olur. Ayrıca daha estetik bir görsellik sağlanır.

Sipariş verdiğiniz “en” ölçüsü ürünün kasa genişliğidir, kumaş genişliği kasa genişliğinden 4 cm daha kısa olmaktadır.

Zebra perdenizi çerçeve içine takacaksanız perde kasasının girebileceği tam ölçüyü almalısınız, burada fazla pay bırakılmaz. Pencere kasanızın 6 cm.'den daha az derinliği varsa duvara ya da tavana montajı tercih etmelisiniz ve buna uygun ölçü almalısınız.BOY ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR?

Perdenin boy ölçüsünü kasanın takılacağı yerden (tavan ya da duvar), perdenin kapanmasını istediğimiz noktaya kadar alabilirsiniz.

Duvara takılacak zebra perdeler için kasanın takılmasını istediğiniz yükseklikten mermere kadar ölçü alabilirsiniz.

Tavana takılacak zebra perdelerde tavandan başlayarak mermere kadar ölçü alabilirsiniz.

Fransız balkon tarzı yere kadar olan camlar için tavandan başlayarak yere kadar ölçü alabilirsiniz.

Tek taraf baskılı (perdenin içerden görünen kısmı) "Pano" olarak adlandırılan modellerimizde lütfen boy ölçüsünü fazla almayınız. Boy ölçüsünü fazla aldığınız takdirde baskı yarım görünecektir.